Bimøde i Odder - med honningsmagning |
|
|
|
Mandag, 9. September 2013, 19:00 - 21:30
Denne gentagelse af begivenheden er en undtagelse til det normale gentagelsesmønster | af Peter Bartholdy | Hits : 2313 |
|
Sæsonens afsluttende møde mandag d. 9. september bliver også noget særligt: Hovedtemaet for mandag aften er nemlig honningsmagning. Stine Møller har forberedt en lettilgængelig udgave af den mere professionelle smagning, som hun kender til via sit arbejde. Her kan du få en introduktion til, hvordan man kan gribe det an at smage og bedømme en honning. Her er, hvad Stine skriver om indslaget: ”Jeg har lavet et lille skriv om hvad/hvordan jeg forstiller mig det skal forløbe. Derudover laver jeg et bedømmelses skema som jeg medbringer - derudover medbringer jeg alt det jeg regner med vi har brug for til smagningen. Jeg kan nok ikke nå at lave en fuldstændig resultat opgørelse mandag - men det kan jeg evt til generalforsamlingen eller det kan komme med i et nyhedsbrev senere. Jeg regner dog stærkt med, at jeg kan vise et par eksempler allerede mandag, hvor meget jeg kan nå mens der drikkes kaffe vil tiden vise.
Jeg vedhæfter også lige en artikel, som nogle af mine sensorik kollegaer på KU-Life har begået - det jeg forestiller mig at vi laver af smagning her i Odder er en meget stærkt reduceret udgave, så det kan forstås af alle og det kan nås på en aften, er der så nogen der har lyst til at gå videre og grave lidt dybere, kan vi jo bare aftale at gøre det.” Læg mærke til, at du meget gerne må medbringe et eller flere glas honning (uden etiket m.m.) til brug for honningsmagningen og aflevere det/dem til Stine inden vi går i bigården! Husk at udskrive og udfylde det vedhæftede skema, når du deltager med en honning. Men vi starter aftenen med det grundlæggende bifaglige: Vi mødes kl. 19 ved Økohavens bagindgang som sædvanligt. Og går straks ned i bigården. Der er stadig nogle få vigtige gøremål tilbage inden vi kan lade bierne passe sig selv. De fleste skal have fodret færdig, mange mangler måske stadig et dronningeskift eller to, enkelte har haft så høje midenedfald ved myresyrebehandlingen, at behandlingen skal gentages. Vi tager en forholdsvis kort gennemgang af opgaverne i skolebigården, og selvfølgelig bliver der masser af plads til alle spørgsmålene.
|
|
Sted : Skolebigården i Økologiens Have, Rørthvej 132, Odder |
| Hjemmesidens kalender - desuden udsendes mail i forbindelse med hvert møde. |
Tilbage
JEvents v2.0.11 Stable
Copyright © 2006-2011